Mäksä kirjoitti:Suosittelen ehdottomasti esim griffinin telinettä jossa on äärimmäisen hyvä fm lähetin, näin saa kuunneltua musaa ja ajo-opasteetkin tulee auton kajareista
Suosittelen, ehdottomasti Tompan omaa telinettä, se toimii Navigoninkin kanssa, jopa parantaen sitä. Mutta jos haluat navigoida parhaan karttapohjan kanssa niin se on TeleAtlas, Nokian Navteq on aika säälittävä, varsinkin Suomessa. Mäksän vertailut noihin lintupönttönaveihin on nauretavia, nyt kuitenkin vertaillaan Tomppaa ja Navigonia iPhonessa!!! Muuten, eihän se Navigon osaa vieläkään Tortinmäestä Ulvilaan:) Tomppa osaa! On ollut kummatkin käytössä siitä lähtien kun tulivat myyntin;)
waIski
Mac mini M2 16Gt/512Gt + Studio Display 27"
iPhone 15 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
waiski kirjoitti:Mäksän vertailut noihin lintupönttönaveihin on nauretavia, nyt kuitenkin vertaillaan Tomppaa ja Navigonia iPhonessa!!!
Muuten, eihän se Navigon osaa vieläkään Tortinmäestä Ulvilaan:) Tomppa osaa! On ollut kummatkin käytössä siitä lähtien kun tulivat myyntin;)
waIski
Vertasinkin iPhonen Navigonia ja TomTomia, sekä näitä kahta molempien valmistajien laitteisiin, reititykset esim hyvinsamanlaiset molemmissa, sillä erolla että laitteisiin saa nopeammin päivitykset...vertailu on on ihan perusteltua, softansa osalta kun ei niin kauheita eroja siellä pinnanalla kuitenkaan ole...
ja ihan mielenkiinnosta kyselen että mitä ihmeen reittiä haluat ajaa tortinmäestä ulvilaan???
tortinmäki-ulvila 1.6 Navigonilla iphone 4:ssa:
edit: pistin nyt viel kuvan Lieto-Ulvila
Viimeksi muokannut Mäksä, 3.8.2010 klo 22.53. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Joo, mulla ei Navigon tuota oikeaa reittiä tarjoa, vaan itsepintaisesti koittaa ajattaa Rauman tai Jopa Huittisten kautta. Mistähän se mahtaa johtua? Uudelleenreititys Tortinmäessä tarjosi Huittisten kautta. No, sä vaan kai oot Nokian karttojen mies;)
Waiski
Mac mini M2 16Gt/512Gt + Studio Display 27"
iPhone 15 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
waiski kirjoitti:Joo, mulla ei Navigon tuota oikeaa reittiä tarjoa, vaan itsepintaisesti koittaa ajattaa Rauman tai Jopa Huittisten kautta. Mistähän se mahtaa johtua? Uudelleenreititys Tortinmäessä tarjosi Huittisten kautta. No, sä vaan kai oot Nokian karttojen mies;)
Waiski
Pitihän tuo testata, jos nopeusprofiilina on henkilöauto menee juuri kuten Mäksällä, jos valitsen kuorma-auto niin menee Huittisten kautta.
Minulla TomTom on perinteinen autonavigaattori ja Navigon on iPhonessa tässä muutama kommentti, kummassakin uusimmat kartat
- Kesälomalla Haaparannassa TomTom ei löytänyt haluttua osoitetta, navigon löysi heti
- Vaimo on kuunnellut paljon TomTom:in ääniohjausta ja kun laiton Navigonin päälle niin kommentti oli "Tässähän on paljon selvemmät ja paremmat ohjeet"
iPhone 12 64GB
iPad (2018) 32GB Wi-Fi, Apple TV 4rd 4K
MacBook Air 2019, Apple Watch 9.0 44mm
waiski kirjoitti:Joo, mulla ei Navigon tuota oikeaa reittiä tarjoa, vaan itsepintaisesti koittaa ajattaa Rauman tai Jopa Huittisten kautta. Mistähän se mahtaa johtua? Uudelleenreititys Tortinmäessä tarjosi Huittisten kautta. No, sä vaan kai oot Nokian karttojen mies;)
Waiski
Minäkin sitten kokeilin tuota reittiä. Navigonin reitin laatu asetuksilla nopein, tai optimaalinen Navigon antoi reitiksi Rauman kautta. Muutin asetukseksi lyhin, jolloin Navigon antoi reitin Euran kautta samoin mitä Mäksälläkin oli. Eli se on reitin laatu asetuksesta kiinni.
Mac mini 2.0 GHz + Dell U2410, MacBook Pro 15,4", iPhone 4S, PC 2.8GHz (Ubuntu 12.04), iPad-mini
waiski kirjoitti:Joo, mulla ei Navigon tuota oikeaa reittiä tarjoa, vaan itsepintaisesti koittaa ajattaa Rauman tai Jopa Huittisten kautta. Mistähän se mahtaa johtua? Uudelleenreititys Tortinmäessä tarjosi Huittisten kautta. No, sä vaan kai oot Nokian karttojen mies;)
Waiski
Minäkin sitten kokeilin tuota reittiä. Navigonin reitin laatu asetuksilla nopein, tai optimaalinen Navigon antoi reitiksi Rauman kautta. Muutin asetukseksi lyhin, jolloin Navigon antoi reitin Euran kautta samoin mitä Mäksälläkin oli. Eli se on reitin laatu asetuksesta kiinni.
Jopas! Noinhan se toimii kyllä, eli bugi noissa reittivalinnoissa. Nopein-reitti pitäisi kyllä olla nopein ja lyhin-reitti lyhin, koska yleisesti tiedetään, että lyhin-reitti ei aina ole nopein. Tänä aamuna Navigon tarjoili Luumäki-Pori välille melkein 500km-matkaa, nopein/optimaalinen Heh... Mutta, (kiitos TupeN) tajusin valita reittiprofiiliksi lyhin, joten matka kutistui oikeaan eli noin 350km
Toivottavasti tuohon tulee korjaus, koska eihän nopein voi mitenkään olla (ainakaan Suomessa) 150km pidempi reitti:)
Yllättävän paljon täällä Etelä-Karjalan alueella on karttaepäselvyyksiä nimenomaan Navteqin kartoilla, esim: Mökkitielläkin kehottaa pysymään vasemalla, vaikka erkanevaa tietä ei ole ollut noin 25:n vuoteen TeleAtlaksella tämäkin kunnossa:)
waiski
Mac mini M2 16Gt/512Gt + Studio Display 27"
iPhone 15 Pro Max 256Gt
Apple Watch Ultra
Apple TV 4K 128Gt 3. Gen.
Nyt olis Navigonin Eurooppaversio "synttäri- ja kiitos yli miljoonalle käyttäjälle -tarjouksena" 44.99e ja Nordic 34.99e. Ilmoituksen mukaan tarjous voimassa "hyvin lyhyen ajan".
Jos ei vielä ole Navigonia raaskinut ostaa, niin nyt ehkä kannattaa.. ei ole tainnut tähän mennessä näin hyvää tarjousta vielä olla, ja tuskin ihan heti edes uudelleen tulee vieläkin edullisempaa.
Toimiiko tuo Navigon yhtään nopeammin 3G:ssä kun vuosi sitten? Itse ostin tuon viime kesänä ja kaatuilua ja hidastelua oli paljon, koska taitaa loppua muisti kesken 3G:stä. Nyt iOS 4:n kanssa on muutenkin hidastelua, joten kannattaako tuota nyt ostaa? Onko kenelläkään 3G:n omistajalla kokemuksia? Toisaalta, tuo 34,99 on sen verran halpa hinta, että senhän voisi melkeinpä pelkkää mahdollista nelosta varten ostaa...
Viimeksi muokannut punppis, 12.8.2010 klo 3.39. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
En suostu äänestämään, koska minun Navigon (Eurooppa) ei löydä edes Hgin Pitäjänmäessä ikuisuuden olleeseen osoitteeseen, sama juttu Porvoossa. Vaimon Tom-Tom löytää. Kivempi Navigon on käyttää, mutta navigointi on mielestäni paikoiltellen ala-arvoista ja reagoi todella hitaasti tarjoamaltansa reitiltä poikkeamiseen.
Mitä yhden pidemmän reissun Tomtomin kanssa käynyt, niin reitin korjaaminen tapahtuu sutjakkaasti. Ajoin pari kertaa lomareissulla väärin ja uusi reitti laskettiin muutamassa sekunnissa.
Näin TomTom:a kokoajan käyttäneelle, kertokaas äkkiä miten Navigonissa saa nopeasti pois tuon typerän 3D kartan? Eli 2D päälle ja karttaa pyöritetään siten että ajosuunta on aina ylöspäin?
Ei löydy sieltä, missä sen pitäisi olla, eli "kartan ominaisuudet"
Minne se on kätketty?
rsaarela kirjoitti:Näin TomTom:a kokoajan käyttäneelle, kertokaas äkkiä miten Navigonissa saa nopeasti pois tuon typerän 3D kartan? Eli 2D päälle ja karttaa pyöritetään siten että ajosuunta on aina ylöspäin?
Ei löydy sieltä, missä sen pitäisi olla, eli "kartan ominaisuudet"
Minne se on kätketty?
Löytyy sieltä Navigonin asetuksian alta kohdasta karttanäyttö
Nyt olis Navigonin Eurooppaversio "synttäri- ja kiitos yli miljoonalle käyttäjälle -tarjouksena" 44.99e ja Nordic 34.99e. Ilmoituksen mukaan tarjous voimassa "hyvin lyhyen ajan".
Jos ei vielä ole Navigonia raaskinut ostaa, niin nyt ehkä kannattaa.. ei ole tainnut tähän mennessä näin hyvää tarjousta vielä olla, ja tuskin ihan heti edes uudelleen tulee vieläkin edullisempaa.
rsaarela kirjoitti:Näin TomTom:a kokoajan käyttäneelle, kertokaas äkkiä miten Navigonissa saa nopeasti pois tuon typerän 3D kartan? Eli 2D päälle ja karttaa pyöritetään siten että ajosuunta on aina ylöspäin?
Ei löydy sieltä, missä sen pitäisi olla, eli "kartan ominaisuudet"
Minne se on kätketty?
Löytyy sieltä Navigonin asetuksian alta kohdasta karttanäyttö
No sieltä se nimenomaan EI LÖYDY ?!
"Asetukset" -> "Kartan Ulkoasu" = Ei ole siellä?
Olettaisin, että kohdassa "Mallit" sen olisi oltava, vaan kun ei ole.
rsaarela kirjoitti:Näin TomTom:a kokoajan käyttäneelle, kertokaas äkkiä miten Navigonissa saa nopeasti pois tuon typerän 3D kartan? Eli 2D päälle ja karttaa pyöritetään siten että ajosuunta on aina ylöspäin?
Ei löydy sieltä, missä sen pitäisi olla, eli "kartan ominaisuudet"
Minne se on kätketty?
Löytyy sieltä Navigonin asetuksian alta kohdasta karttanäyttö
No sieltä se nimenomaan EI LÖYDY ?!
"Asetukset" -> "Kartan Ulkoasu" = Ei ole siellä?
Olettaisin, että kohdassa "Mallit" sen olisi oltava, vaan kun ei ole.
navigon käyntiin -> muut -> valintoja -> karttanäyttö -> 2D/3D saman saa kun menee navigoinnin aikana oikeasta yläkulmasta löytyvään valikkoon...
xsamix kirjoitti:Nyt olis Navigonin Eurooppaversio "synttäri- ja kiitos yli miljoonalle käyttäjälle -tarjouksena" 44.99e ja Nordic 34.99e. Ilmoituksen mukaan tarjous voimassa "hyvin lyhyen ajan".
Jos ei vielä ole Navigonia raaskinut ostaa, niin nyt ehkä kannattaa.. ei ole tainnut tähän mennessä näin hyvää tarjousta vielä olla, ja tuskin ihan heti edes uudelleen tulee vieläkin edullisempaa.
xsamix kirjoitti:Nyt olis Navigonin Eurooppaversio "synttäri- ja kiitos yli miljoonalle käyttäjälle -tarjouksena" 44.99e ja Nordic 34.99e. Ilmoituksen mukaan tarjous voimassa "hyvin lyhyen ajan".
Jos ei vielä ole Navigonia raaskinut ostaa, niin nyt ehkä kannattaa.. ei ole tainnut tähän mennessä näin hyvää tarjousta vielä olla, ja tuskin ihan heti edes uudelleen tulee vieläkin edullisempaa.
Kiitos vinkistä, ostin Euroopan. Ihan varmuuden vuoksi, kun halvalla sai
Voiko Navigonissa valita itse eri reittivaihtoehdoista, vaikka paikasta A -> B ? Perinteisissä Navigonin autonavigaattoreissa tuollainen optio on, mutta katselin muutaman videon YouTubesta, eikä pistänyt silmään..
Mika73 kirjoitti:Voiko Navigonissa valita itse eri reittivaihtoehdoista, vaikka paikasta A -> B ? Perinteisissä Navigonin autonavigaattoreissa tuollainen optio on, mutta katselin muutaman videon YouTubesta, eikä pistänyt silmään..
Navigonissa on tuo MyRoutes ominaisuus. eli kun laitat navigoniin osoitteen johon haluat mennä, se tarjoaa 3 eri vaihtoehto reittiä ja näyttää niiden oletetut matkakestot ja pituuden